Hemoroid Tedavisi - Genel Cerrahi Merkezi
Hemoroid Tedavisi
Bacaklardaki varisle hemoroidin oluşum prensibi yaklaşık aynıdır. Yerçekiminin oluşumda büyük önemi vardır. Dört ayaklılarda hemoroid hastalığı olmaz, yerçekiminden ötürü hemoroid iki ayaklıların hastalığıdır. Anal kanaldaki basınç artışı venöz yani toplardamar dönüşünü engellediği için anal bölgedeki venlerde şişme durumu, göllenme durumu oluşur Hemoroid hastalığı için bugüne kadar pek çok tedavi yöntemi denendi. Hemoroid hastalığı tedavisinde dünyada kullanılan son teknoloji lazer tedavisidir. Lazer tedavisi haricinde genelde koter (elektrikle yakmaya yöneliktir) uygulamasına sıklıkla rastlanır. Ancak lazer uygulaması bundan çok farklıdır. Lazerle doğrudan hemoroidler tedavi edilebilmektedir. Klasik yöntemlere oranla lazerle tedavinin avantajları vardır.

En büyük avantaj ameliyat sonrasında ağrı diğer yöntemlere oranla çok düşük hissedilir. Lazerle hemoroid tedavisinde ameliyat süresi diğer yöntemlere nazaran çok daha kısadır. Ameliyattan sonra hasta işine çok daha çabuk dönebilmektedir. Bu durumlar konvansiyonel hemoroid ameliyatı yöntemlerine göre lazerle hemoroid ameliyatının avantajlarıdır.

Hemoroid Hastalığı Aşamaları

Hemoroid Hastalığı Aşamaları Hemoroid hastalığı sürecinde ikinci aşamada tuvalete çıkarken hemoroidler dışarıya sarkarlar ancak ardından tekrar anal kanaldaki yerlerini alırlar. Hemoroidin daha da büyüdüğü ve içindeki iplikçiklerin uzayıp gevşediği durumda ise tuvalet sırasında dışarıya çıkan memeler ancak el yardımı ile yerlerine yerleştirilebilirler. Bu safha üçüncü aşama olarak adlandırılır.

Memelerin iyice büyüdüğü ve iplikçiklerin tümüyle gevşedigi safhada artık hemoroid yastıkçıkları sürekli makat dışında yer alır ve içeriye yerleştirilemezler. Bu durumda da dördüncü aşama geçilmiş olur.

Anal bölge hastalıklarının neredeyse tamamında cerrahi müdahele gereklidir. Anal bölgesinde rahatsızlık hisseden bir hasta mutlaka genel cerrah uzmanına danışmalıdır.Sağlıklı Beslen

Düzenli Tuvalete Çık

Uzmana Danış