Hemoroid Aşamaları - Hemoroid Tedavisi - Medical Park

Hemoroid Aşamaları

Hemoroid Aşamaları

Hemoroidlerin hemoroid hastalığına dönüşmesi, genellikle kabızlık ve aşırı ıkınma gibi nedenler ile içindeki kan damarı yumağının daha fazla kanla dolarak büyümesi, hemoroidi yerinde tutan ipliksi bağların uzayarak hemoroidlerin sarkması ile olur. Hastalığının birinci aşamasında hemoroid yastıkçıkları çok az büyümüştür ve makattan dışarıya çıkmazlar. Ancak tuvalet yaparken veya yaptıktan sonra kanamaya neden olurlar. Makattan bakıldığında dışarıdan görülmesi imkansızdir, o yüzden rektoskopi gibi tanı araçları ile tanınabilirler.

Hemoroidin İleri Aşamaları

Bu durumun bir ilerisi olan ikinci aşamada ise ek olarak tuvalete çıkarken hemoroidler dışarıya sarkarlar ancak ardından tekrar anal kanaldaki yerlerini alırlar. Hemoroidin daha da büyüdüğü ve içindeki iplikçiklerin uzayıp gevşediği durumda ise tuvalet sırasında dışarıya çıkan memeler ancak el yardımı ile yerlerine yerleştirilebilirler. Bu safha üçüncü aşama olarak adlandırılır.

Memelerin iyice büyüdüğü ve iplikçiklerin tümüyle gevşedigi safhada artık hemoroid yastıkçıkları sürekli makat dışında yer alır ve içeriye yerleştirilemezler. Bu durumda da dördüncü aşama geçilmiş olur.