Hemoroid Tedavisi - Hemoroid Tedavisi - Medical Park

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid hastalığının tedavisinde hastalığın aşamasına göre farklı yöntemler uygulanır. Hastalığın tüm şekillerinde ortak olan tavsiye kabızlığı önlemek için lif ve posa yönünden zengin diyetle beslenmektir. Sadece diyet düzenlemesiyle birinci aşama ek bir tedavi uygulanmadan kontrol altına alınabilir. Destek olarak bölgesel krem ve fitil uygulamaları yapılabilir. Nadiren özellikle kanamayı kontrol etmek için bant ile bağlama işlemi yapılabilir.

Hastalığın ikinci aşamasında da bu önlemler yeterli olabilir ancak bazen hemoroidlerin ameliyatla çıkanlması gerekebilir. Üçüncü ve dördüncü aşamada ise ameliyat daha uygun bir seçim olacaktır.

Hemoroid ve Bağırsak Kanseri İlişkisi

Bu konu sıklıkla merak edilir. Hemoroid hastalığı olan kişide kalın bağırsak kanseri gelişmesi söz konusu değildir. Ancak hemoroid hastalığının bazı belirtileri kalın bağırsak kanserinde de görülebilmektedir. Ama bu iki hastalığın arasında nedensel bir ilişki bulunmuyor. Daha ziyade şikayetlerin benzemesi nedeni ile ayırıcı teşhis açısından önem taşımaktadır.