Lazerle Hemoroid Tedavisi - Hemoroid Tedavisi - Medical Park

Lazerle Hemoroid Tedavisi

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Bacaklardaki varisle hemoroidin oluşum prensibi yaklaşık aynıdır. Yerçekiminin oluşumda büyük önemi vardır. Dört ayaklılarda hemoroid hastalığı olmaz, yerçekiminden ötürü hemoroid iki ayaklıların hastalığıdır. Anal kanaldaki basınç artışı venöz yani toplardamar dönüşünü engellediği için anal bölgedeki venlerde şişme durumu, göllenme durumu oluşur. Bu yapı giderek büyür, ağrılı, kanamalı bir hal alabilir. Hemoroid hastalığının gelişimi esas olarak bu şekildedir.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid hastalığı için bugüne kadar pek çok tedavi yöntemi denendi.  Hemoroid hastalığı tedavisinde dünyada kullanılan son teknoloji lazer tedavisidir. Lazer tedavisi haricinde genelde koter (elektrikle yakmaya yöneliktir) uygulamasına sıklıkla rastlanır. Ancak lazer uygulaması bundan çok farklıdır. Lazerle doğrudan hemoroidler tedavi edilebilmektedir. Klasik yöntemlere oranla lazerle tedavinin avantajları vardır.

En büyük avantaj ameliyat sonrasında ağrı diğer yöntemlere oranla çok düşük hissedilir. Lazerle hemoroid tedavisinde ameliyat süresi diğer yöntemlere nazaran çok daha kısadır. Ameliyattan sonra hasta işine çok daha çabuk dönebilmektedir. Bu durumlar konvansiyonel hemoroid ameliyatı yöntemlerine göre lazerle hemoroid ameliyatının avantajlarıdır.

Bir noktaya dikkat edilmesi gerekir. Hemoroid 4 evreden oluşmaktadır. 4. yani ileri evrede lazerin kullanımı kısıtlıdır. 2 ve 3. evrelerde yapılan lazer ameliyatları çok daha başarılı olmaktadır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Hemoroid ameliyatından sonraki hastaların dikkat edecekleri en önemli şey kabızlıktan uzak durmalarıdır. Kabızlık durumu hekim yönlendirmeleri ile önlenebilir. Kişinin beslenmesini bu evrede mutlaka yeniden düzenlemesi gerekir. Yeterince sıvı alması, bol sebze meyve tüketmesi önerilir. Bu önlemlere karşılık düzelme olmuyorsa medikal olarak ilaç tedavisine başlaması önerilebilir. Ameliyatlı bölgeden geçecek sertleşmiş bir gaita hastanın ağrı ciddi ağrı yaşamasına neden olabilir. Ayrıca kanamalar, ameliyat bölgesinin açılması gibi komplikasyonlar da gözükebilir.

Hemoroid Dışındaki Anal Bölge Hastalıkları

Anal bölge sadece hemoroid hastalığı değil, bir çok hastalığı da içermektedir. Bunlar iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır. İyi huylular arasında en sık karşılaşılan hemoroidlerdir. Ayrıca fistül (halk arasında çatlak denir) patolojileri, anal bölgede tünel oluşması, perianal apse denilen tünelin ağzının kapanarak apseleşmesi gibi iyi huylu anal bölge hastalıkları vardır.

Anal bölge hastalıklarının neredeyse tamamında cerrahi müdahele gereklidir. Anal bölgesinde rahatsızlık hisseden bir hasta mutlaka genel cerrah uzmanına danışmalıdır.

Lazerin Diğer Anal Bölge Hastalıklarında Kullanımı

Fissür isimli çatlaklarda ve fistül ameliyatlarında lazer tedavisi günümüzde uygulanmaya başlanmıştır. Yakın bir dönemden bu yana uygulandığı için geniş sonuçlar henüz yoktur ancak başarı ile lazer uygulaması yapılabilmektedir.